[LinuxFocus-icon]
Strona Główna  |  Mapa Serwisu  |  Indeks  |  Szukaj

Nowości | Archiwum | Linki | O Nas
Ten dokument jest dostępny w następujących językach: English  Castellano  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Portugues  Russian  Turkce  Polish  

Witamy w wydaniu Wrzesień/Październik 2003 LinuxFocus

reading Linuxfocus Patenty w większości przypadków to bardzo zły pomysł ponieważ promują monopol oraz blokują naukowy i ekonomiczny postęp. Uogólniając są dobre dla garstki ludzi i złe dla społeczeństwa jako całości.

Dlaczego więc patenty wogóle istnieją? Odpowiedź jest prosta: rządy i urzędy patentowe robią olbrzymie pieniądze w krótkim czasie. Oczywiście dużo więcej pieniędzy było by zarobionych w długim okresie czasu gdyby patenty nie istniały ale perspektywa kilku dolarów prosto do kieszeni wydaje się zawsze bardziej atrakcyjna niż miliony zarobione na przestrzeni lat.

Dobrym przykładem jak środowisko bez patentów może promować biznes jest Internet. Jeśli TCP/IP byłby opatentowany wtedy twój komputer w domu z całą pewnością nie byłby zdolny do pracy w sieci, a internet oczywiście by teraz nie istniał.

Jak dotąd sytuacja w Europie wygląda tak: "matematyczne rozwiązania, metody robienia biznesu i tworzenia programów dla komputerów nie podlegają patentom." To może się zmienić. Patenty na oprogramowanie są szczególnie złe ponieważ ukrywają pomysły. Pomysły mogą być takie same niezależnie od szerokości i długości geograficznej oraz mogą oznaczać praktycznie wszystko. Więc zamiast opatentowywać specyficzny kształt skrzydła samolotu można przecież opatentować "wszystko zdolne do lotu". Możesz zablokować całe technologie i rzeczy, o których nawet nie śniłeś kiedy pisałeś patent.

Musimy koniecznie uniknąć takiej sytuacji. W innym wypadku możesz wkrótce zostać oskarżony za publikowanie tekstów lub oprogramowania, które sam napisałeś. Aby zwrócić uwagę na ten problem strony internetowe są teraz wyłączane przez ich właścicieli. Przyłącz się do protestu: http://swpat.ffii.org/group/demo/index.en.html i zamknij swoją stronę!



Artykuły LinuxFocus

Programowanie

Grafika

Społeczność

Articles at Linux Gazette
[]

Aplikacje

Podstawy UNIX'a

LinuxFocus Tip

Nie potrzeba programu nessus czy innych skanerów aby sprawdzić wszystkie otwarte porty na zwykłym komputerze bez firewall'a. Wystarczy uruchomić "netstat -a". To co się ukaże na monitorze bedzie wyglądać podobnie do tego co znajduje się poniżej. Odrazu można zauważyć w kolumnie "Local Address", które porty są dostępne dla połączeń: which ports are available for connections:
netstat -a
Proto Recv-Q Send-Q Local Address   Foreign Address   State      
tcp        0      0 *:login         *:*               LISTEN      
tcp        0      0 *:shell         *:*               LISTEN      
tcp        0      0 *:pop2          *:*               LISTEN      
tcp        0      0 *:pop3          *:*               LISTEN      
tcp        0      0 *:imap2         *:*               LISTEN      
tcp        0      0 *:www           *:*               LISTEN      
tcp        0      0 *:domain        *:*               LISTEN      
...printout continues here...
Możesz nawet pójść krok dalej i sprawdzić, który program otwiera dany port. Służy do tego komenda "socklist" (normalnie część pakietu zwanego procinfo)
socklist
type  port      inode     uid    pid   fd  name
tcp    513       1007       0    448    5  xinetd
tcp    514       1006       0    448    4  xinetd
tcp   6000       1133       0    680    0  X
tcp     80       1076       0    643   16  httpd
...printout continues here...
netstat pracuje na każdym systemie zgodnym z Unix ale socklist to właściwość specyficzna tylko dla Linux'a.


© 2003 LinuxFocus
Kliknij aby zobaczyć listę kontaktów ludzi tworzących LinuxFocus